Aile planlaması danışmanı, kişinin mahremiyetini korumalı ve haklarını anlayarak saygı göstermelidir. Aile planlaması danışmanında bulunması gereken özelliklerden bazılarını sizler için derledik.

Danışmanlık hizmetlerinin temel veriliş amacı; kişilerin kendilerine en uygun aile planlaması yöntemini doğru ve bilinçli olarak seçmelerine, seçtikleri yöntemi doğru ve sürekli kullanmalarına yol göstermektir.

Aile Planlaması Danışmanı Nedir ?

Aile Planlaması Danışmanı

Aile Planlaması Danışmanı Bu Özelliklere Sahip Olmalıdır

 • Bu üç ilke çok önemlidir; güvenilirlik, bilgili olma ve becerikli olma.
 • Güvenilirlik: Danışmanın, kişinin mahremiyetini tehlikeye düşürmemesidir. Onun haklarını anlayarak saygı çerçevesinde güvenini kazanmaya çalışmasıdır.
 • Bilgili olma: Danışman, aile planlaması yöntemlerini iyi kavramalı ve bilmelidir. Özellikle; yöntemlerin yan etkileri, tehlike belirtileri gibi konular göz ardı edilmemeli ve gerekli bilgiye sahip olunmalıdır.
 • Becerikli olma: Başvuran kişinin kültürüne uygun bir davranış biçimi göstermek, kişilerin birbiriyle iletişim kurmasında önemli bir unsurdur. Görüşmeyi bitirmeden önce başvuranın bilgilerini net olarak aldığından emin olmalı ve kişiyi soru sormaya teşvik etmelidir. Kişinin endişelerini dikkatle dinlemeli, sözsüz iletişimi/beden dilini iyi kullanmalı ve kişinin bu şekilde verdiği mesajlara karşı duyarlı olmalıdır. Ayrıca kişiye daha fazla yardımcı olamayacağını anladığı anda uygun yere sevk edebilmelidir.

İyi bir danışmanın bu kişilik özelliklerine sahip olması önemlidir:

 1. Yaptığı işin önemine inanarak yapmalıdır.
 2. İnsanlara ve onların kendileri adına karar verme hakkına saygılı olabilmelidir.
 3. Cinsellik konusunda rahat konuşabilmesi gerekir.
 4. Kendi değer ve sınırlarının bilincinde olmalıdır.
 5. Farklı yaş, etnik kimlik, dini inanç, ırk, sınıf, eğitim ve cinsiyetteki gruplara karşı tarafsız bir durum sergilemelidir.
 6. Başvuranların duygu ve düşüncelerine karşı anlayışlı davranmalıdır.
 7. Kendi değerlerinden farklı değerlere sahip olan kişilere karşı saygılı olmalıdır.
 8. Özel konularda gizliliği sağlayabilmelidir.
 9. Daha önceden bir danışmanlık eğitimi almış olması gerekir.

Editörün Seçimi

Ergenlik Döneminde Cinsellik

Kuşkonmazlı Omlet Hemde Fırında

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz