Ana Sayfa Bebek/Çocuk Bebek Bakımı Bebeklerde Vücut Banyosu Nasıl Yaptırılmalıdır ?

Bebeklerde Vücut Banyosu Nasıl Yaptırılmalıdır ?

Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişimi için vücut banyosunun doğru bir şekilde yapılması gerekir. Peki, bebeklerde vücut banyosu nasıl yaptırılmalıdır ?

Bebeklerde Vücut Banyosu

Öncelikle malzemeleri hazırlayın. ( Hangi malzemeleri kullanacağınızı bilmiyorsanız bu yazımıza göz atabilirsiniz; Bebek Banyosunda Bunlara Dikkat Edilmeli ). Ellerinizi yıkadıktan sonra bebeğinizin giysilerini çıkartın ve bebeğinizi havluya sarın.

Banyo küveti, vücut mekaniğine uygun olacak şekilde ayarlanmalıdır. Bunun için bel hizasına denk getirilmelidir. Dirsek veya bileğin iç kısmıyla ya da bir termometre yardımıyla banyo suyunun ısısını kontrol edin.

İlk olarak yüz temizliğiyle banyoya başlamalısınız. Yüz temizliğinde önce gözler silinmelidir. Ardından temiz suyla ıslattığınız bir pamuk ya da bezi yüzün ortasından dışarı doğru silmelisiniz. Burun, kulak çevresi ve kulakların arkasını da aynı şekilde silin. Kulak içlerini temizlemek için kulağın içine asla bir şey sokmamalısınız. Kulak kiri kolay görünen bir bölgede ise el yardımıyla alınarak uzaklaştırılabilir.

Bebeğinizin alt bezini çıkarın. Eğer gerekiyorsa genital bölge temizliği yapın. Bebeğin korkmasını engellemek açısından önce bebeğin ayakları yıkanmalıdır. Daha sonra da vücudu küvetin içine sokulur. Böylece bebeğinizin suya alışmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bir kolunuzla bebeğin başının altından geçerek koltuk altından sıkıca kavrayın. Diğer elinizle de bacak ve popo altından tutun. Bebek küvete başı ve boynu dışarıda kalacak şekilde yerleştirilmelidir. Büyük bebekler oturur pozisyonda yıkanabilir.

Koltuk altından ve boynu kolun üzerine yaslanmış olarak tutmalısınız. Bu aşamada bebek file üzerine yatırılabilir. Bebeğin cildine uygun olan sıvı banyo ürününü kullanın. Hafif hareketler ile bebeğin vücudunu yıkayarak durulayın.

Bebek yine bir el koltuk altından desteklenerek tutulmalı ve yüzüstü çevrilerek sırt ve bacaklarının yıkanması sağlanmalıdır. Saçlar ve başlar en son yıkanmalıdır.

Bebek küvete koyulduğu şekilde sıkıca tutularak sudan çıkarılır ve temiz havlu üzerine yatırılır. Bebeğinizin cildi hassas olduğundan, hızlı bir şekilde yumuşak havluyla tüm vücudu kurulanır. Kurulama işleminde özellikle koltuk altları, kasıklar ve enseyi iyice kurulamaya özen gösterin.

Son olarak genital bölgeyi de kuruladıktan sonra temiz bir bezi bağlayın ve bebeğinizi hızlı ve hassas bir şekilde giydirin. Malzemeleri kaldırarak işlemi sonlandırın.

Editörün Seçimi

Yiyeceklerin Kalitesini Kontrol Edin 

Bunları Kaçırma!

Kitaplardan Alıntılar Ve Durum Değerlendirmeleri

Kitaplar kimi insan için en yakın dostken, kimisi için de bir yabancıdan ibarettir. Ama yol gösteren, empatiyi öğreten ve insanı anlatan en samimi kaynaklar...

Kendin Yap Fikirleri (DIY)

Hepimiz DIY (do it yourself) videolarını izleriz. Kısa bir tanım yapacak olursak, dışarıda gördüğün dekorasyonları kendin yap demektir. Aynısını yapmak istesek de ya malzememiz...

Erkekler İçin Birbirinden Farklı 13 Dövme Modeli

Dövme yaptırmak istiyor ancak nasıl bir model seçeceğinize henüz karar veremediyseniz bu ilham verici dövme modellerine bir göz atın. İşte, erkekler için birbirinden farklı...

Smoothie Serisine Bir Yenisi Daha: Yeşil Elmalı Enfes İçecek Smoothie

Toksinlerden kurtulmak ve maksimum etki için bu karışımı sabah kahvaltılarından önce haftada bir kez olacak şekilde tüketebilirsin. Senin için Smoothie serisine bir yenisini daha...

Hızlı Saç Uzatma Kürü

Biberiye yağı, kozmetikten sağlığa, cilt bakımından saç uzatmaya kadar pek çok amaç için kullanılıyor. Oldukça popüler olan bu yağın etkilerini ve diğer yağları bir...