Ana Sayfa Bebek/Çocuk Bebek Bakımı Bebeklerde Vücut Banyosu Nasıl Yaptırılmalıdır ?

Bebeklerde Vücut Banyosu Nasıl Yaptırılmalıdır ?

Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişimi için vücut banyosunun doğru bir şekilde yapılması gerekir. Peki, bebeklerde vücut banyosu nasıl yaptırılmalıdır ?

Bebeklerde Vücut Banyosu

Öncelikle malzemeleri hazırlayın. ( Hangi malzemeleri kullanacağınızı bilmiyorsanız bu yazımıza göz atabilirsiniz; Bebek Banyosunda Bunlara Dikkat Edilmeli ). Ellerinizi yıkadıktan sonra bebeğinizin giysilerini çıkartın ve bebeğinizi havluya sarın.

Banyo küveti, vücut mekaniğine uygun olacak şekilde ayarlanmalıdır. Bunun için bel hizasına denk getirilmelidir. Dirsek veya bileğin iç kısmıyla ya da bir termometre yardımıyla banyo suyunun ısısını kontrol edin.

İlk olarak yüz temizliğiyle banyoya başlamalısınız. Yüz temizliğinde önce gözler silinmelidir. Ardından temiz suyla ıslattığınız bir pamuk ya da bezi yüzün ortasından dışarı doğru silmelisiniz. Burun, kulak çevresi ve kulakların arkasını da aynı şekilde silin. Kulak içlerini temizlemek için kulağın içine asla bir şey sokmamalısınız. Kulak kiri kolay görünen bir bölgede ise el yardımıyla alınarak uzaklaştırılabilir.

Bebeğinizin alt bezini çıkarın. Eğer gerekiyorsa genital bölge temizliği yapın. Bebeğin korkmasını engellemek açısından önce bebeğin ayakları yıkanmalıdır. Daha sonra da vücudu küvetin içine sokulur. Böylece bebeğinizin suya alışmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bir kolunuzla bebeğin başının altından geçerek koltuk altından sıkıca kavrayın. Diğer elinizle de bacak ve popo altından tutun. Bebek küvete başı ve boynu dışarıda kalacak şekilde yerleştirilmelidir. Büyük bebekler oturur pozisyonda yıkanabilir.

Koltuk altından ve boynu kolun üzerine yaslanmış olarak tutmalısınız. Bu aşamada bebek file üzerine yatırılabilir. Bebeğin cildine uygun olan sıvı banyo ürününü kullanın. Hafif hareketler ile bebeğin vücudunu yıkayarak durulayın.

Bebek yine bir el koltuk altından desteklenerek tutulmalı ve yüzüstü çevrilerek sırt ve bacaklarının yıkanması sağlanmalıdır. Saçlar ve başlar en son yıkanmalıdır.

Bebek küvete koyulduğu şekilde sıkıca tutularak sudan çıkarılır ve temiz havlu üzerine yatırılır. Bebeğinizin cildi hassas olduğundan, hızlı bir şekilde yumuşak havluyla tüm vücudu kurulanır. Kurulama işleminde özellikle koltuk altları, kasıklar ve enseyi iyice kurulamaya özen gösterin.

Son olarak genital bölgeyi de kuruladıktan sonra temiz bir bezi bağlayın ve bebeğinizi hızlı ve hassas bir şekilde giydirin. Malzemeleri kaldırarak işlemi sonlandırın.

Editörün Seçimi

Yiyeceklerin Kalitesini Kontrol Edin 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

Bunları Kaçırma!

Diş Çıkaran Bebeğe İyi Gelen Yöntemler

Bebeğinizin dünyaya gelişiyle, anneliğe alışma süreciniz başladı bile. Bebeklerde diş çıkarma süreci genellikle 6. aydan sonra başlar. Diş çıkaran bebeğe iyi gelen bazı yöntemleri...

En Şık Pırlanta Tektaş Modelleri

Sevgililer gününün yaklaşmasıyla internette en çok aratılanların başında yüzükler geliyor. En şık pırlanta tektaş modellerini senin için araştırdık. Favorin olanları yorum kısmında...

Aşk Kalbe İyi Geliyor

Kalp sağlığı önemli. Aşık olmak, hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan vücudumuz için oldukça faydalıdır ve endorfin hormonunun salgılanmasını sağlar. Bizi mutluluktan havalara uçuran...

Sonbahar Düğünü İçin İçinizi Isıtacak 5 Öneri

Güzel bir sonbahar düğünü, yazın ve güneşin altında evlenmek istemeyenler için oldukça avantajlı görünüyor. Sonbaharda evlenenler şanslıdır. Mesela...

Elma Şırası Sirkesi Maskesi Nasıl Yapılır

Elmanın cildimiz üzerine sayısız güzelliği olduğunu hepimiz biliyoruz. Elmanın içerdiği vitaminler sayesinde başta kalp, akciğer ve mide rahatsızlıkları büyük ölçüde azaltılmaktadır. Peki, elma şırası...