Ana Sayfa Bebek/Çocuk Gelişim Büyüme ve Gelişmeyi Etkileyen Faktörler

Büyüme ve Gelişmeyi Etkileyen Faktörler

Bir çocuğun dünyaya sağlıklı gelebilmesi ve yaşamını sağlıklı bir şekilde idame ettirebilmesi önemlidir. Çocuğun gelişim döneminde fiziksel olgunluğa ulaşıncaya kadar başta genetik faktörler olmak üzere, hormonal, beslenme ve fiziki çevrenin de etkisi bulunmaktadır. Büyüme ve gelişmeyi etkileyen çeşitli faktörler vardır. Bunlardan bazıları aşağıda yer almaktadır:

Büyüme ve Gelişmeyi Etkileyen Faktörler

Genetik (Kalıtımsal) Faktörler

Çocuklarda büyümeyi ve gelişmeyi etkileyen en önemli unsur genetik faktörlerdir. Var olan kalıtsal özellikler hem doğum öncesi hem de doğum sonrası büyümeyi etkilemektedir. Anne ve babadan alınan genler, çocuklardaki çoğu özelliği belirleyici nitelikte olmaktadır.

Aynı zamanda çoğu hastalığın ortaya çıkışını da belirleyen genetik faktörler, çocuklarda görülen birçok hastalığın ana nedeni olarak gösterilmektedir. Mevcut anormal genler, çocuğun büyüme ve gelişmesini etkileyerek çeşitli hastalıklara sebep olurlar. Akondroplazi, ve diyabet gibi genetik geçişli hastalıklar buna örnek olarak gösterilebilir.

Hormonal Faktörler

Büyüme ve gelişmeyi etkileyen

Prenatal ve doğum sonrası dönemde büyümeyi etkileyen faktörlerden biri de hormonlardır. İç salgı bezlerinden salgılanan büyüme hormonu ve ergenlik döneminden itibaren salgılanan östrojen ve androjen hormonları, büyüme ve olgunlaşmayı etkiler.

Cinsiyet

Kız ve erkeklerde birbirinden farklı gelişim gösteren büyüme dönemi, cinsiyete bağlı olarak da ilerleme göstermektedir. Örneğin, doğum sırasında kız bebekler daha düşük kiloda dünyaya gelmektedir. Ancak erkek çocuklara oranla daha hızlı gelişme gösterirler.

Beslenme stili

Büyüme ve Gelişmeyi

Büyüme ve gelişmeyi etkileyen en önemli çevresel faktör beslenme düzenidir. Çünkü besinlerin yetersiz alımı sonucu ortaya pek çok hastalık çıkmaktadır. Örneğin, protein alımı kemiklerin uzaması ve iskelet sisteminin gelişmesi için oldukça önemli bir rol oynar. Ayrıca beslenme yetersizliğine bağlı olarak boy kısalığı da kaçınılmazdır.

Kronik Hastalıklar

Sağlıklı bir şekilde dünyaya gelen bir bebekte kalıtımsal olarak oluşan hastalıklar (sonradan da edinilebilir), büyümeyi olumsuz etkilemektedir. Çocukların ilerleyen dönemlerde yaşıtlarını ne ölçüde yakalayacağı, hastalığın seyir ve süresine bağlıdır.

Büyüme ve Gelişmeyi Etkileyen Faktörler benzer yazılar:

Çocuklarda Büyüme ve Gelişmenin Takibi

Bebeğin Büyüme ve Gelişmesinin İzlenmesi

Büyüme ve Gelişmeyi

Büyüme ve Gelişmeyi Etkileyen Faktörler adlı yazımızı sevdin mi? Bunlara da göz atmayı unutma!

Çocuğun Konuşma Gelişimini Hızlandırmak İçin Bunları Yapın!

Tatlı Krizlerini Önleyen Süper Besin: Chia Tohumu

Çocuğun Konuşma Gelişimini Hızlandırmak İçin Ailelere Tavsiyeler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

Bunları Kaçırma!

Kış Hastalıklarına Yakalanmak İstemiyorsanız Bunlara Dikkat Edin

Havaların soğuması, birçok hastalığı da ne yazık ki beraberinde getiriyor. Peki, kış hastalıklarına hazırlıksız mı yakalanacağız ? Tabii ki hayır.

Sivilceleri Yok Eden Salatalık Maskesi Nasıl Yapılır

Salatalıkta bulunan A vitamini, hücrelerin yenilenmesi ve kendini onarmasına yardımcı olur. Peki, sivilceleri yok eden salatalık maskesi nasıl yapılır, faydaları nelerdir ? Cilt Bakımı Salatalık...

Etkili Kalça Antrenmanı

Etkili kalça antrenmanı. BPI atleti olan Courtney King’in kalça antrenmanını sizlerle paylaşıyoruz. Bu antrenman programı süper setlerden oluşup, kalçalarınızı büyütmeye ve güçlendirmeye yardımcı olacaktır....

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur ?

Anne ve baba adaylarının belki de en çok merak ettiği konulardan birisi, aylardır sabırsızlıkla bekledikleri bebeğin cinsiyetinin, gebeliğin kaçıncı ayında belli olacağıdır....

Çocuklar İçin Ev Güvenliği Nasıl Sağlanır ?

Kendimizi en huzurlu ve güvende hissettiğimiz yer şüphesiz evimizdir. Alacağımız bazı küçük güvenlik önlemleri sayesinde dikkat edilmeyen pek çok risk faktörünün önüne geçebiliriz. Özellikle,...