Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, ebeveynleriyle iletişim halinde olan çocuklar, diğer çocuklara oranla daha sosyal bir kişiliğe sahip oluyorlar. Ancak çocuğunuzla bir araya geldiğinizde sessiz kalıyor ve sizinle iletişim kurmuyorsa bunun altında yatan farklı nedenler olabilir. Peki, çocuğunuz yemek masasında konuşmuyorsa neler yapabilirsiniz ?

Öncelikle, çocuğunuza gününün nasıl geçtiğini sorun.

Çocuğunuz, gün içerisinde iyi ve kötü bazı olaylar yaşar. Çocuğunuza “Günün nasıl geçti ?” gibi sorular sorarak konuşma isteğini artırabilirsiniz. Sizin onu dinlemeye hevesli olduğunuzu farkeden çocuk, böylece daha heyecanlı bir şekilde konuşmaya başlayacaktır.

Çocuğunuza, gün içerisinde onu nelerin mutlu ettiğini sorun.

Çocuğunuza, “bugün seni neler mutlu etti” şeklinde sorular sorarak, konuşma becerisinin gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Mutlu anlarını hatırlayan bir çocuk aynı zamanda küçük şeylerden mutlu olmayı da öğrenecektir.

Konuşma esnasında tüm dikkatinizi çocuğunuza vermelisiniz.

çocuğunuz

Çoğu anne ne yazık ki çocuğuyla konuşurken başka uğraşlarla da ilgilenir. Ancak bu çocuğun sizinle iletişim kurmasında güçlük yaşamasına sebep olabilir.

Hatta ona değer vermediğinizi bile düşünebilir. Bu nedenle çocuğunuzla sohbet ederken tüm dikkatinizi ona vermeye çalışın.

Çocuğunuz Yemek Masasında Konuşmuyorsa Bir De Bu Önerileri Deneyin adlı yazımızı sevdin mi ? Bunlara da göz atmayı unutma! 😊

Ispanaklı ve Bademli Çilek Salatası

Romantik Bir 14 Şubat İçin Türkiye’de Gidilebilecek Yerler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz