Ana Sayfa Bebek/Çocuk Gelişim Çocuklarda Büyüme ve Gelişmenin Takibi

Çocuklarda Büyüme ve Gelişmenin Takibi

Sağlıklı çocuk, hastalık belirtileri göstermeyen, aynı zamanda takvim yaşına uygun olarak fizyolojik olgunlaşma, ruh ve zeka gelişimi gösteren çocuk olarak tanımlanmaktadır. Çocuklarda büyüme ve gelişmenin takip edilmesi, sağlıklı olup olmadığını değerlendirmek açısından önemlidir.

Çocuklarda Büyüme ve Gelişmenin Takibi

Çocukların büyüme ve gelişmesinin değerlendirilmesiyle çocuk ölümleri azalır. Çocuklar sürekli büyüyen ve gelişen organizmaya sahip olduklarından, sağlık durumlarını bozan her türlü etken, büyüyüp gelişmelerini yavaşlatabilir.

Çocukların büyüme ve gelişmeleri takip edilerek, herhangi bir sorunla karşılaşıldığında erken teşhis ve tedavi aşaması daha kolay atlatılabilir. Böylece ülkenin çocuk sağlığı düzeyi gelişir ve yükselim gösterir.

Düzenli ve nitelikli bir biçimde izlenen çocuklarda;

  • Normalden sapma durumlar kısa sürede tespit edilebilir.
  • Bu sapmalara yol açan sorunların erken tanı ve tedavisi sağlanabilir. Böylece hem maddi hem de manevi olarak sorunun etkisi en kısa sürede kontrol altına alınabilir.
  • Uygun koruyucu sağlık hizmetlerinin kısa sürede alınması sağlanır.
  • Düzenli kayıtlarla toplanan büyüme verileri sayesinde, güne uygun standartların geliştirilmesinde kullanılabilir.
  • Bu standartlar ile büyümenin daha sağlıklı olarak geliştirilmesi amaçlanır.

Büyümenin izlenmesi, çocuk sağlığı izleminin en önemli aşamalarından biri olmaktadır. Büyüme ve gelişme çoğu zaman birbirine paralel olarak ilerler.

Editörün Seçimi

Çocukları Yanıklardan Korumak İçin Alınabilecek Önlemler

Sağlıklı Ebeveyn Çocuk İlişkisi

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

Bunları Kaçırma!

Kış Hastalıklarına Yakalanmak İstemiyorsanız Bunlara Dikkat Edin

Havaların soğuması, birçok hastalığı da ne yazık ki beraberinde getiriyor. Peki, kış hastalıklarına hazırlıksız mı yakalanacağız ? Tabii ki hayır.

Kariyer Hedefi Olanlar İçin: Geleceğe Hazır Mısınız?

30'lu yaşlarda iyi bir kariyer hedefi olanlar, bu yazı tam size göre! Hayatınızın geçiş noktası olan 20'li yaşları nasıl değerlendiriyorsunuz ? Bu...

Çocuğuma Hangi Sütü Vermeliyim ?

Kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi besin değerleri açısından zengin olan süt, kemiklerin gelişmesi ve çocuğun sağlıklı bir şekilde büyümesi için önemlidir. Peki, çocuğuma hangi...

Doğru Makyaj İçin

Doğru makyajın kendi doğal güzelliğinize gölge düşürmemesi için, basit ve pratik şekilde uygulayabileceğiniz bazı makyaj sırlarını sizinle paylaştık.. İşte, doğru makyaj için yapmanız gerekenler: Uykunuza...

Burun Estetiği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hayatınız boyunca her gün aynaya baktığınızda onu görüyorsunuz. Burnunuzla ilgili bir karar almaya karar verdiniz ancak bilmeniz gerekenler neler ? Burun estetiği...