Ana Sayfa Sağlık Psikoloji Doğru Soru Sorma

Doğru Soru Sorma

Soru sormak, önemli bir iletişim becerisidir. Doğru soru sorma; düşünmeyi ve sorgulamayı başlatır, kişilerin yaratıcılıklarını ortaya koymasına ve bireylerin kendilerini daha rahat ifade edebilmelerine olanak sağlar.

Doğru Soru Sorma

Doğru soru sorma

Soru sorma; ilişkiyi zenginleştirir, bilgi almayı sağlar, merakın giderilmesine yardımcı olur ve konuya farklı bir bakış açısı kazandırır.

Soru sormanın neden ve amaçlarına göre farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar:

Açık uçlu sorular

Bu tür soruların herhangi bir yönlendiriciliği yoktur. Konuşmayı sürdüren, bilgi almayı ve konuşmanın akıcılığını sağlarlar. Açık uçlu sorular dinleyenin dikkatini ölçer. Örneğin; ” şikayetlerinden biraz daha bahseder misin?”

Kapalı uçlu sorular

Evet-hayır, var-yok gibi kesin cevapları olan soruları kapsamaktadır. Birkaç kelimelik bilginin alınabileceği ve yanıtlayıcıyı da açık sorulara oranla daha az düşündüren soru tipidir. Kapalı uçlu sorularda konuşmanın akıcılığı açısından, karşılıklı diyalog kurularak ve göz teması kurarak sorular sorulmalıdır.

Yönlendirici sorular

Bu tür sorular genelde kişilerin ön yargısını belirttiğinden, görüşmeye de zarar vermektedir. Örneğin;” çocuğunuzu seviyorsunuz değil mi ?”

Sorulan soruların türü kadar anlamı ve zaman kavramı da önemlidir. Sorulacak sorular uygun şekilde ve zamanda sorulmalı, karşı tarafı sıkmamalıdır. Sorular açık ve anlaşılır olmalıdır. Kişilerin özel yaşantıları ile ilgili sorular sorulmamalı ve kişi cevabını bitirmeden başka soruya geçilmemelidir.

Editörün Seçimi

Bu Kitap Okuma Köşelerinden Hangisi İçini Isıtıyor ?

Kendini Doğru İfade Etme

Önceki İçerikDoğru Algılama
Sonraki İçerikKendin Yap Fikirleri (DIY)

Bunları Kaçırma!

2 Aylık Bebek Neler Yapabilir

Bebeğiniz artık 2 aylık. Anne sütüyle beslenmeye devam eden bebeğin gelişiminin izlenmesi önemlidir. Peki, iki aylık bir bebek neler yapabilir?

Oryantasyon Eğitimi Nasıl Olmalı ?

Fransızca " orientation " kelimesinin Türkçe söylenişi olan oryantasyon; işe yeni başlayan çalışanların, işin tüm tutum ve bilgilerini en kısa zamanda kendilerini değerli hissederek ve...

Black Friday İndirimlerinden Yararlanırken Güvenli Alışverişe Dikkat!

Ülkemiz de dahil olmak üzere, tüm dünyada her geçen gün yaygınlaşan alışveriş çılgınlığını Black Friday kapsıyor. Peki, güvenli bir alışveriş hizmetinden yararlanmak...

Sıcak Su Saçlara Zarar Verebilir

Saçın kurumasına neden olan faktörlerin başında sıcak su ve saçı fazla yıkamak gelir. Bu da saçın kırılıp yıpranmasına neden olur. Saçınızı mutlaka ılık su...

Estetik ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Güzel bir görünüme kavuşmayı hepimiz isteriz. Günümüzde bu amaç doğrultusunda pek çok insan botoksla gençleşme, liposuctionla yağ aldırma ve burun estetiği gibi işlemler yaptırıyor....