Fiziksel ya da duygusal stres, kalbe oldukça zararlı. Stres bu denli zararlıyken, kırık kalp sendromu ise son dönemlerde adını sıkça duyurmayı başardı. Yazıya geçmeden önce bu yazıyı okumanı tavsiye ediyoruz: (En Çok Rastlanan Stres Nedenleri)

Kırık Kalp Sendromu Nedir?

Belirtilerinin çoğu kalp krizi ile karıştırılsa da,çoğunlukla yorgunluk, şiddetli göğüs ağrısı ve nefes yakınmalarıyla ortaya çıkıyor.

Kadınlarda daha fazla görüldüğünü belirten uzmanlar, bu sendromun ritim bozukluklarına ve çeşitli kalp hastalıklarının da habercisi olabileceğini vurguluyorlar.

Adrenalin ve kortizol gibi stresi etkileyecek düzeydeki bazı hormonlar kırık kalp sendromuna sebep olabilir. Bu hormonların azaltılarak yerine endorfin gibi mutluluk hormonu seviyesinin artırılması pek çok uzman tarafından amaçlanıyor.

Kırık Kalp Sendromu Belirtileri

Duygusal Stres

  • Kalp krizi belirtileriyle karıştırılır ancak ikisini ayıran önemli bir nokta vardır. KKS, atardamarlarda kan dolaşımını engellemez.
  • Kalp krizinin etkileri kimi zaman uzun sürse de, KKS öyle değildir. Geçici bir rahatsızlık olup, örneğin kişi duygusal ve atlatılması zor bir dönemden geçiyorsa, vücudu da bir süre sonra buna tepki gösterecektir.
  • Kalpte çeşitli farklılıklar görülebilir. Örneğin, kalbin sol kapakçığında geçici bir süreliğine şekil bozukluğu ya da değişimi görülebilir.
  • Kişi belirtilerin yaşandığı bu süreçte, göğüste güçlü bir rahatsızlık ve baskı hissedebilir. Zorluk yaşayabilir ya da baş dönmesi görülebilir.
  • Ayrıca terleme, mide bulantısı ve yorgunluk gibi problemler de yaşaması mümkündür.

Duygusal Stres Kalbi Kırıyor! İşte Kırık Kalp Sendromu Belirtileri adlı yazımızı sevdin mi ? Ayrıca bunlara da göz atmayı unutma! 😊

Canı sıkkın

Izgara Hindi Göğüs

Yanlış Kişiyle Birlikte Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz