Çocuğumuzla iletişimi engelleyen ve araya adeta bir set çeken engellerin başında emir vererek ve rencide ederek iş yaptırmak geliyor. Peki, anne ve babanın emirler yağdırarak konuşması çocuklar üzerinde nasıl bir etki bırakıyor ?

Emir Vererek

Emir Vererek Konuşmayın

Bir davranışı yaptırmak ya da düzeltmek istediğinizde, başvuracağınız ilk yol bu olmamalı. Sürekli emirler yağdıran, bağıran ve kızan bir ebeveyn modeli düşünün. Böyle bir ortamda çocuğun psikolojisi olumsuz etkileneceği gibi, kendisi için verilen kararlara uymakta da güçlük yaşayacaktır.

Hatta söylediğinizin tam tersini yapabilir, size karşı gelmek isteyebilir. Ona emir vererek ve kırıcı bir şekilde konuşmanız ” annem/babam bana neden böyle davranıyor, bana haksızlık yapıyorlar” gibi bir anlayışa düşürebilir.

Emir Vererek

Çocuğa sürekli emir vererek konuşmak, asi tavırları ve isyankar tutumları da beraberinde getirecektir. Kendini değersiz ve önemsiz hisseden çocuk, depresyona ve birtakım psikolojik bozukluklara yönelebilir ya da ailesinden uzaklaşmayı tercih edebilir. Bunun yaşanmasını elbette ki hiç kimse istemeyecektir.

Emir Vererek

İletişim engellerini yıkmanın ilk yolu, nerede ve nasıl yanlışlar yaptığımızın bilincinde olarak hareket etmektir. Eğer bir çocuğa sürekli emirler yağdırarak ve gözdağı vererek iletişim kurarsanız, bir süre sonra korkacak ve istediğiniz şeyi yapmamak için direniş gösterecektir. Mutlu bir çocuk yetiştirmenin yolunun, iyi bir iletişim kurmaktan geçtiğini unutmayın.

Editörün Seçimi

Çocuğunuz Yemek Masasında Konuşmuyorsa Bir De Bu Önerileri Deneyin

Sporcuların Beslenmesi Hakkında 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz