Bedensel, ruhsal ve zihinsel gelişim kadar ergenlik döneminde cinsellik de atlanmaması gereken bir konudur. İşte, bu konu hakkında bilinmesi gereken bazı bilgiler..😊

Ergenlik Döneminde Cinsellik

Eğer bu gelişim döneminde sağlıklı bir cinselliğin temelleri atılabilirse, ilerleyen zamanlarda da çocuğun temel güven duygusu gelişecektir.

Bilindiği üzere ergenlik dönemi birtakım hormonsal değişikliklerin yaşandığı bir süreçtir. Bu dönemde ergen bireyin kafasında endişe, merak, korku ve şaşkınlık gibi çeşitli duygular mevcuttur.

Ergenlik döneminde cinselliğin önemi büyüktür.  13-14 yaşlarında başlayan bu dönem 17-21 yaşlarında sona erer. Ergenlik döneminin başlamasıyla ergenin cinsel konulara ilgisi artar. Ergen, tüm ilgisini bedenine yöneltir. Vücudunun nasıl göründüğü, yüzündeki sivilceler ve fazla kilo gibi sorunları kafasına takar. Karşı cinsle olan ilişkilerine önem vermeye başlar.

Bu dönemde üremeden çok cinsellik önem kazanır. Bireyin kendi kişiliğini bulma arayışı ve kendini keşfetme süreci başlar. Cinsellik, ergenin hayallerini kaplar. Gelişim dönemi aynı zamanda bireyin kendini ve hayatı sorguladığı bir zamandır.

Ergenlik Döneminde Cinsellik

Günümüzde cinsel uyaranların fazlalığı, ergenlik dönemindeki bireyin cinselliği yanlış anlayıp yorumlamasına sebep olmaktadır. Bu konuda ailelerin yapabileceği en doğru davranış; çocuğun cinsellik hakkında bilgilendirilmesi ve onun bu değişimsel sürecinde onu yargılamak yerine anlamaya çalışmaktır.

Editörün Seçimi

Çocukluktan Ergenliğe Geçiş: Onu Anlayın

Bağışıklık ( İmmünite ) Nedir ? 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz