Ana Sayfa Sağlık Genel Fizik Muayene Yöntemleri Nelerdir?

Genel Fizik Muayene Yöntemleri Nelerdir?

Genel sağlık durumunun değerlendirilmesi, sağlık sorunlarının tespiti ve olasılığının ölçülmesinde büyük önem taşır. Genel fizik muayene yöntemleri sayesinde, yaşam bulgularını değerlendirme ve sistem değerlendirmesini kapsama imkanı elde edilmiş olur.

Genel Fizik Muayene Yöntemleri Nelerdir?

Genel Fizik Muayene Yöntemleri

Genel Fizik Muayene Yöntemleri Nelerdir?

Yapılan çeşitli muayene yöntemleriyle, mevcut hastalığın belirtilerini tespit etmek ve tanıyı koymak kolaylaşır. Tanı ve teşhis aşamasında uygulanan incelemelerin tümüne fizik muayene adı verilir. Sistemli olarak uygulanan bu yöntemde, vücudun genel özellikleri incelenmektedir. Ardından farklı bölge ve değişik organların muayenesi yapılır. (Özel fizik muayene)

Genel Fizik Muayene Yöntemleri

Muayene metotları doktor tarafından uygulanmaktadır. Sağlık personelleri de sağlık ekibinin önemli bir parçası konumundadır. Hastalar kendisine hangi tedavi işleminin uygulanacağını bilirse, gerginliği azalır ve korkusu geçer. Bu yüzden yalnızca uygulayan personelin değil, birçok insanın bu konuda bilgi sahibi olması gerekmektedir.

1-İnspeksiyon (Gözle muayene / gözlem)

Deride eski ve yeni çatlakların olup olmadığı, operasyon nedbeleri (ameliyat izleri), deride görülen dolgun vena ve pupis kıllanmaları, çeşitli ülserasyonlar (yaralar) ve hernilerin (fıtık) tetkik edilmesi amacıyla uygulanan yöntemdir. Hastanın fiziki durumu (boy, yüz yapısı, kilo oranı ve astenik olup olmadığı) incelenerek hormonal bozukluk olup olmadığı tespit edilir.

2-Palpasyon (Elle yapılan muayene)

Elle dokunularak yapılan muayeneyi kapsar. Cilt ve cilt altındaki organın durumunun değerlendirilerek (varsa) ele gelen kitlenin yeri, büyüklüğü, yumuşaklığı ve hareket kabiliyeti tespit edilir. Özellikle karaciğer perküsyon ve palpasyonu çok önemlidir. Çünkü oral kontraseptif (doğum kontrol hapı) kullanan kadınlarda karaciğer tümörü gelişme riski vardır.

3- Perküsyon yöntemi (Vurma ile muayene)

Özellikle batın ve toraks bölgesinde tercih edilen bu yöntem, muayene edilecek organ üzerine sol elin konmasıyla gerçekleştirilir. Sağ elin parmaklarıyla sol elin orta parmaklarına vurularak gelen sesler değerlendirilir. Bu muayene yönteminde sert organ (solid) ve kistik tümörlerin büyüklük ve sınırları tespit edilerek değerlendirilir.

4-Oskültasyon (Steteskopla dinleme)

Fiziki muayenenin steteskop aracılığıyla yapılmasıdır. En çok kalp ve akciğer seslerinin dinlenmesinde tercih edilen yardımcı bir yöntemdir.

5-Olfaksasyon ( Koklayarak muayene etme)

Vücut kokularının değerlendirilerek teşhise varılmasıdır. Örneğin, diyabetik ketoasidoz durumunda ağızda keton kokusu, üremide ağızda amonyak kokusu, karaciğer komasında kedi ciğeri kokusu, vajinal mantar enfeksiyonlarında küf kokusu ve alkol kullanımında alkol kokusu gözlemlenir.

Genel Fizik Muayene Yöntemleri Nelerdir adlı yazımızı sevdin mi? Bunlara da göz atmayı unutma! 😊

Jinekolojik Muayene Sırasında Hangi Bilgiler Verilmeli ?

Jinekolojik Muayene Nedir ?

Ayağın Ön Kısmıyla Koşmak Kasları Korur Mu?

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

Bunları Kaçırma!

Cilt Bakımının Ustası Çörek Otunun Vücudumuza Faydaları

Birçok yiyecekte olmazsa olmazlar arasında yer alan ve cilt bakımının ustası olan çörek otu, kan şekerini düşürerek damar hastalıklarını önlüyor. Yaraların iyileşmesini de hızlandırarak...

Bebeğin Doyduğunu Nasıl Anlarız ?

Birçok anne, sütün yeterli olup olmadığı konusunda endişelenmektedir. Bebeklerinin doyup doymadığından emin olmayan anneler, ek gıda arayışına bile girebilirler. Peki, bebeğin doyduğunu nasıl anlarız...

Bu Ayakkabılardan Hangisi Senin Ruh Halini Yansıtıyor ?

Ayakkabılar, şüphesiz en büyük zaafımız. Peki bu ayakkabılardan hangisi senin favorin ? Bir inceleyelim hadi 😊 1- Gianvito Rossi...

Kış Hastalıklarına Yakalanmak İstemiyorsanız Bunlara Dikkat Edin

Havaların soğuması, birçok hastalığı da ne yazık ki beraberinde getiriyor. Peki, kış hastalıklarına hazırlıksız mı yakalanacağız ? Tabii ki hayır.

Hayran Bırakan Bohem Gelinlikler

O özel gün geldiğinde farklı, güzel ve unutulmaz olmak isteriz. Klasik, abartılı ve ruhsuz gelinliklerden sıkıldıysanız... İşte her daim son moda olan, hayran bırakan...