Ana Sayfa Sağlık Psikoloji Her Zaman Mutsuz Hissediyorsanız Bu Alışkanlıkları Acilen Bırakmalısınız

Her Zaman Mutsuz Hissediyorsanız Bu Alışkanlıkları Acilen Bırakmalısınız

Sürekli asık suratla gezen, mutsuz insanlardan mısınız ? Hiçbir şeyin yolunda gitmediğinden yakınıyorsanız ve hayattan zevk alamıyorsanız belki de bazı alışkanlıklardan vazgeçmenin zamanı gelmiştir. Her zaman mutsuz hissediyorsanız bir de bu önerileri deneyin!

Her Zaman Mutsuz Hissediyorsanız..

Hayat çok zor, her şey üzerime geliyor

Mutlu insanlar da en az sizin kadar hayatta zorluklar olduğunun bilincindeler. Her daim mutsuz hissedip, zorlu zamanları hayatınızın çıkmazı olarak görüp kendinizi üzmenin size hiçbir faydası yok. Kendinizi sıkıntıya sokup sadece olumsuzluğa odaklanmak, bir süre sonra depresyon , tükenmişlik sendromu ve insomnia gibi çeşitli problemleri de beraberinde getirir.

Hiç kimseye güvenemiyorum, kimse benim mutluluğumu istemiyor

Çoğu mutlu insan çevresindekilere ve yanında olan insanlara güven duyar. Herkesin birbirinin kötülüğünü istediğini ve sevmediğini düşünmek yerine, yanında olan insanlara değer verir, fikirlerini önemserler. Yeni tanıştıkları kişilere dostane yaklaşır ve sorunlarına çözüm üretirler.

Mutsuz insanlar ise, tanıştıkları ve tanıdıkları çoğu kişiye güvenmez, herkesin ondan nefret ettiğini ve sevilmediğini düşünür. Bu davranış biçimi oldukça sağlıksız olup, yeni arkadaşlar edinme şansını da oldukça düşürür.

Mutlu olmak istiyorum ama..

Dünyada yanlış giden ve düzeltilmesi gereken pek çok sorun var. Ancak mutsuz insanlar, yalnızca yanlışlara ve hatalara odaklanırlar. Özellikle geçmişte yaşanan ve etkisini hala devam ettirmekte olan birtakım olaylar, kişiyi depresyona itebilir. Bu noktada yapılması gereken, geçmişten ders çıkarıp aynı hatayı tekrarlamamaktır.

Sürekli geçmişi düşünmek ve geçmişe takılı kalmak, bir süre sonra enerjinizi düşüreceğinden, hem gündelik hayatınızı olumsuz etkiler hem de iş ve başarı performansınızın düşmesine neden olur.

“O” benden daha mutlu

Mutsuz insanlar, başkalarının mutluluğunun kendilerinden bir şeyler çaldığına inanır ve mutsuz olurlar. Sürekli başkalarıyla karşılaştırma yapar ve genel bir karamsarlık hali söz konusudur. 

Kendilerine değer veren mutlu insanlar ise, başkalarının hayatlarına baktığında gördükleri tek bir şey vardır. Bu da, başkalarının sahip olduğu şans ve koşulların, kendilerinin de aynı noktaya gelebileceğinin işareti olduğudur.

Ne yapacağım konusunda hiçbir fikrim yok ve geleceğe endişe ve korkuyla bakıyorum

Mutsuz insanlar yalnızca o ana odaklanır ve hiçbir şeyin düzelmeyeceğine ikna olmuşlardır. Aslında böyle bir şey yoktur ve olması da mümkün değildir. Bir insan her zaman gülemeyeceği gibi hep mutsuz olması da mümkün değildir. Yalnızca o anın etkisiyle, her zaman mutsuz olacağımıza inanma güdüsü vardır.  Ya da mutsuzluk durumunu kabullenme söz konusudur.

Her Zaman Mutsuz

Mutlu insanlar da korku ve endişe duyabilirler ancak bu yapabileceklerini sınırlamaz. Geçmişten ve yaşanılan olaylardan ders çıkarıp hedeflerine ulaşmak için çabalamak, kişiyi tatmin eder ve ruh halini iyileştirir. Sadece geçmişe takılı kalmak ise, hayat kalitesini olumsuz etkilediği gibi, kişiyi çıkmaz bir duruma sokar.

Her Zaman Mutsuz

Bu durumda yapabileceğiniz en iyi aktivite, size mutluluk veren ve sizi ileriye taşıyan şeyleri yapmaktır. Sürekli olumsuzluğa odaklanmak, hem kendi hayatınızda hem de çevrenizdeki insanlarla aranızın açılmasına neden olur. Kısacası, olumsuzluk olumsuzluğu doğurur. Her şeyin yoluna girmesi biraz da sizinle alakalıdır.

Mutluluğun kapılarını aralayan en net ve kestirme yol, zihninizde ve yapabileceklerinizde gizlidir.

Editörün Seçimi

Duygusal Stres Kalbi Kırıyor! İşte Kırık Kalp Sendromu Belirtileri

Duygu Bağımlılığı: Sürekli Mutsuz Hissediyorsanız

Tüm Gerçekleriyle Depresyon ve Yapılması Gerekenler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

Bunları Kaçırma!

En İyi 5 Gelin Parfümü: Bu Seriye Bayılacaksınız!

Saçımız, makyajımız, gelinlik modeli seçimimiz her şeyiyle kusursuz olmalı. Ama dur bir dakika.. Atlanmaması ve düğün gününden önce düşünülmesi gereken bir ayrıntı...

İsilik Nedir ? Bebeklerde İsilik Nasıl Önlenir

Bebeğin fazla sıcak tutulması, kat kat giydirilmesi sonucunda isilik oluşmaktadır. Ter bezlerinden yeterince ter atılamamasına bağlı olarak gelişen isiliği önlemenin birçok yolu vardır. İsilik Nedir...

Havuçlu Kek Nasıl Yapılır?

Evi mis gibi kokusuyla saran havuçlu kek, yapımı da oldukça kolay olmasıyla kadınlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Misafirlerinize ikram edebileceğiniz havuçlu keki hazırlarken...

Yaşam ile İlgili Birbirinden Anlamlı 5 Söz

"Uzun yaşamak için değil, doğru yaşamak için çalışıp çabalamalıyız."  diyor L. Annaeus Seneca. İşte, yaşam ile ilgili birbirinden anlamlı sözler... Yaşam ile İlgili Birbirinden Anlamlı...

Süt Tozu Yasemin Özüyle Buluştu: Cilt Lekelerinden Arındıran Maske Yapıyoruz

Cilt lekelerinden kurtulmak ve doğal görünümlü bir cilde kavuşmayı kim istemez ki.. Eh, piyasadaki bazı kozmetik ürünlerinin içerisinde bulunan kimyasallar da zamanla cildimizin pH...