Hepimiz mutlu bir ilişkiye sahip olup güzel bir birliktelik sürdürmeyi hayal ederiz. Ancak bazen bilinmeyen nedenlerden dolayı hem karşı tarafı hem de kendimizi incitebiliriz. İlişkilerde yapılan bazı hataların geri dönüşü olmayabilir ya da çok zor olabilir. Ancak bu yanlışların farkında olur ve nasıl davranmanız konusunda bilgi sahibi olursanız, olaylarla baş etmeniz daha da kolaylaşır. İlişkilerde en sık yapılan hataları senin için derledik. Düşüncelerini yorum kısmında bizimle paylaşabilir, görüşlerini belirtebilirsin. Hazırsan başlayalım 😊

İlişkilerde En Sık Yapılan Hatalar

Sürekli haklı olduğunu iddia etmek

İlişkilerde En Sık Yapılan

Tartışırken yapılan en sık hatalardan biri de budur. Sürekli haklı olduğunu düşünmek. Peki, neden böyle hissediyoruz ?

Tartışma esnasında duygularımız değişkenlik gösterir. Normalde çok kolay alabildiğimiz bir kararı bile tartışıyorken o öfkenin etkisiyle daha da irdeleyebilir hatta yanlış seçimlere yönelebiliriz. Sinirliyken yanlış anlamak ya da karşı tarafı yanlış yargılamak da bunlardan birisidir. Yanlış, yanlışı doğurur. Karşımızdaki kişiyi anlamadığımızda ya da yanlış anladığımızda, bu hem onun açısından hem de kendi açımızdan olumsuzluk yaratacaktır.

Öfke, karşımızdakini dinlememek, yanlış yargılamak, anlamamak.. Bunlar ilişkilerin baş düşmanıdır. İşte, sürekli haklı olduğunu düşünmek de buradan gelir. Bu sorunun üstesinden gelmenin ilk kuralı ise, karşımızdaki kişiyi sakin bir şekilde dinlemek ve olaylara sadece kendi açımızdan bakmamaktır.

Güvensizlik

İlişkilerde En Sık Yapılan

“Çok seviyorum, çok bağlıyım ama güvenemiyorum. Ya giderse ? ” ilişkilerde sık karşılaşılan problemlerin başında güvensizlik gelir. Neden karşımızdaki insana güvenmiyoruz ya da neden böyle hissediyoruz ?

Özgüveni yüksek ve mutlu olan insanlar, değer verir ve karşısındaki insana güven duymasını bilirler. Sürekli güvensizlikten yakınmak bir süre sonra beraberinde kuşkuyu ve huzursuzluğu getirecektir.

İlişkilerin en büyük düşmanı güvensizliktir. Aranılan güvenin sağlanması ise en başta karşılıklı hedef ve istekleriniz doğrultusunda gerçekleşir. Bu hayattan amacınız ve beklentileriniz neler? Birlikte neler yapmak istiyorsunuz ve gerçekten birbirinize değer veriyor musunuz ? Güven problemini yıkmanın ilk yolu, güvensizliğe neden olacak faktörleri ortadan kaldırmaktır. Bunu da sorgulayarak ve karşılıklı iletişim ile sağlarsınız.

Güven, ilişkinin yapı taşını oluşturur. Eğer güven konusunda sıkıntı yaşıyorsanız bunu dile getirmekten çekinmemeli ve karşılıklı iletişim kurarak üstesinden gelmelisiniz.

Geçmişe ve geçmişteki kötü olaylara odaklanmak

İlişkilerde En Sık Yapılan

Geçmişe takılı kalmak ve sürekli eskileri dile getirmek oldukça sıkıcı ve zorlu bir süreci ifade edebilir. Bazı insanlar sürekli geçmişteki hataları düşünür ve ileriye bakmazlar. Ancak bu sadece strese girmeye neden olur.

Geçmişte sorunlar yaşamış olabilirsiniz ancak şu anda yaşadığınız anın kıymetini bilmeniz de gerekir. Bu konuda yapılabilecek en iyi alternatif, geçmişten ders alıp tekrar aynı hataları tekrarlamamaktır.

İlişkilerde En Sık Yapılan Hatalar adlı yazımızı sevdin mi ? Bunlara da göz atmayı unutma! 😊

Smoothie Serisinin Yeni Sürprizi: Ananaslı Mangolu Smoothie

Ağrı Kesicileri Doğru Kullanıyor Musunuz ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz