Ana Sayfa Diğer Kariyer Oryantasyon Eğitimi Nasıl Olmalı ?

Oryantasyon Eğitimi Nasıl Olmalı ?

Fransızca ” orientation ” kelimesinin Türkçe söylenişi olan oryantasyon; işe yeni başlayan çalışanların, işin tüm tutum ve bilgilerini en kısa zamanda kendilerini değerli hissederek ve çalıştığı kuruma aidiyet hissinin oluşması sağlanarak iş yerine uyum sağlanmasının amaçlanmasıdır. Peki, oryantasyon eğitimi nasıl olmalıdır ?

Oryantasyon eğitimi

Oryantasyon eğitimi

İş yeri ve kurumun gerektirdiği tüm tutum ve bilgilerin edinilmesi, oryantasyon eğitimi ile sağlanır. Böylece çalışanın aktarılan bilgilere uyup uymadığı da denetlenir. Eğitim esnasında sorular sorulur, hataların düzeltilmesi sağlanır. Bunu yaparken, çalışanın işi ve eğitimi sağlanmış olur.

Oryantasyon eğitimlerinin önemi nedir ?

İşletmelerde mevcut düzenin devamlılığının sağlanılması ve kurumsal hafızanın korunup aktif bir gelişim sağlanması için oryantasyon eğitimleri önemlidir.

Oryantasyon eğitiminin içeriğinde neler olmalıdır ?

  1. Öncelikle, çalışana kurumun tanıtılması gerekir. Kurumun şu anki durumu ve gelecek hedefleri anlatılarak çalışanın kurumu benimsemesi ve aidiyet hissinin oluşması sağlanır.
  2. Yöneticilerin doğru bir şekilde tanıtılması da alt-üst ilişkilerinin doğru şekilde oluşması için önemlidir. Şirkette bulunan tüm yöneticiler tanıtılmalıdır.
  3. Personelin çalışacağı departman tanıtılmalıdır. Ayrıca görev tanımı yazılı ve sözlü olarak personele açık bir şekilde ifade edilmelidir. Yazılı görev tanımları ise personele imzalatılmalıdır.
  4. İş kazalarının artmasını engellemek ve çalışanın oryantasyonunu mümkün olan en kısa zamanda gerçekleştirebilmek için kullanılan araç gereçler tanıtılmalı ve nasıl kullanıldığı gösterilmelidir.
  5. Son olarak; yeni başlayan kurum çalışanına, iş yeri ortamındaki kurallar sözlü olarak anlatılır. Eğer gerekiyorsa yazılı onayı da alınabilmektedir.

Bunlara da göz atmayı unutma!

Kekiğin Faydaları Nelerdir ?

Kış Depresyonundan Korunmak İçin

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

Bunları Kaçırma!

Aşkla Sarılmak Stresi Azaltıyor

İnsanlığın düşmanı olan ve tüm günümüzü adeta kabusa çeviren stresin altında yatan nedenlerden birisi aşksızlıkmış tatlım. Peki, aşkla sarılmak vücudumuza neden bu kadar iyi...

Çocuklar İçin Ev Güvenliği Nasıl Sağlanır ?

Kendimizi en huzurlu ve güvende hissettiğimiz yer şüphesiz evimizdir. Alacağımız bazı küçük güvenlik önlemleri sayesinde dikkat edilmeyen pek çok risk faktörünün önüne geçebiliriz. Özellikle,...

Estetik ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Güzel bir görünüme kavuşmayı hepimiz isteriz. Günümüzde bu amaç doğrultusunda pek çok insan botoksla gençleşme, liposuctionla yağ aldırma ve burun estetiği gibi işlemler yaptırıyor....

Pişik Nedir ? Pişik Neden Olur

Bebekte sık karşılaşılan problemler arasında pişik yer alıyor. Pişik, çocuk bezinin temas ettiği alanda, kapalılık, nem ve irritasyon ( rahatsız edici ) sonucunda oluşan...

Wabi Sabi

Wabi Sabi adını duyunca muhtemelen benim gibi bir sos adı sandınız ama kazın ayağı öyle değil. Wabi Sabi, eski bir Japon felsefesidir. Bugün hâlâ sanat ve...