Ana Sayfa Diğer Kariyer Oryantasyon Eğitimi Nasıl Olmalı ?

Oryantasyon Eğitimi Nasıl Olmalı ?

Fransızca ” orientation ” kelimesinin Türkçe söylenişi olan oryantasyon; işe yeni başlayan çalışanların, işin tüm tutum ve bilgilerini en kısa zamanda kendilerini değerli hissederek ve çalıştığı kuruma aidiyet hissinin oluşması sağlanarak iş yerine uyum sağlanmasının amaçlanmasıdır. Peki, oryantasyon eğitimi nasıl olmalıdır ?

Oryantasyon eğitimi

Oryantasyon eğitimi

İş yeri ve kurumun gerektirdiği tüm tutum ve bilgilerin edinilmesi, oryantasyon eğitimi ile sağlanır. Böylece çalışanın aktarılan bilgilere uyup uymadığı da denetlenir. Eğitim esnasında sorular sorulur, hataların düzeltilmesi sağlanır. Bunu yaparken, çalışanın işi ve eğitimi sağlanmış olur.

Oryantasyon eğitimlerinin önemi nedir ?

İşletmelerde mevcut düzenin devamlılığının sağlanılması ve kurumsal hafızanın korunup aktif bir gelişim sağlanması için oryantasyon eğitimleri önemlidir.

Oryantasyon eğitiminin içeriğinde neler olmalıdır ?

  1. Öncelikle, çalışana kurumun tanıtılması gerekir. Kurumun şu anki durumu ve gelecek hedefleri anlatılarak çalışanın kurumu benimsemesi ve aidiyet hissinin oluşması sağlanır.
  2. Yöneticilerin doğru bir şekilde tanıtılması da alt-üst ilişkilerinin doğru şekilde oluşması için önemlidir. Şirkette bulunan tüm yöneticiler tanıtılmalıdır.
  3. Personelin çalışacağı departman tanıtılmalıdır. Ayrıca görev tanımı yazılı ve sözlü olarak personele açık bir şekilde ifade edilmelidir. Yazılı görev tanımları ise personele imzalatılmalıdır.
  4. İş kazalarının artmasını engellemek ve çalışanın oryantasyonunu mümkün olan en kısa zamanda gerçekleştirebilmek için kullanılan araç gereçler tanıtılmalı ve nasıl kullanıldığı gösterilmelidir.
  5. Son olarak; yeni başlayan kurum çalışanına, iş yeri ortamındaki kurallar sözlü olarak anlatılır. Eğer gerekiyorsa yazılı onayı da alınabilmektedir.

Bunlara da göz atmayı unutma!

Kekiğin Faydaları Nelerdir ?

Kış Depresyonundan Korunmak İçin

Bunları Kaçırma!

Etkili Kalça Antrenmanı

Etkili kalça antrenmanı. BPI atleti olan Courtney King’in kalça antrenmanını sizlerle paylaşıyoruz. Bu antrenman programı süper setlerden oluşup, kalçalarınızı büyütmeye ve güçlendirmeye yardımcı olacaktır....

Soğan Maskesi ile Cildinizi Rahatlatın

Doğal bakım maskelerinin pratik, ekonomik ve oldukça sağlıklı oluşu günümüzde kullanım sebeplerinin başında geliyor. Peki, soğan maskesi nasıl yapılır ? Soğan Maskesi Hazırlanışı İhtiyacımız olan malzemeler: Soğan,...

Çocuklarda Dehidratasyon ve Sıvı Tedavisi

Çocukluk çağında solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en sık karşılaşılan sorunlardan birisi de dehidratasyona bağlı sıvı kaybıdır. İşte, çocuklarda dehidratasyon ve sıvı tedavisi.. Çocuklarda Dehidratasyon ve...

Ergenlik Dönemi Özellikleri

Yetişkinliğe adımın ilk evresi olan ergenlik dönemi, birçok aile için zorlu bir süreci ifade ediyor. Çocukluk çağı ve ergenlik çağı arasındaki bu geçiş döneminde,...

Spiral Kimlere Takılmaz ?

Doğum kontrol yöntemleri arasında en sık tercih edilen spiral, kullanım açısından rahat ve güvenilir bir yöntem olarak bilinmektedir. Bir tür rahim içi...