Ana Sayfa Moda Aksesuar Pırlanta Tektaş Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Pırlanta Tektaş Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Söz, nişan, nikah, düğün, doğum, evlilik ve yıl dönümü gibi özel günlerde yapılan kutlamalarda seçeceğiniz yüzükler; tektaş, alyans, beştaş, tamtur, tria olarak kategorize ediliyor. Pırlanta tektaşlar da şüphesiz birçok kadının ilgi alanları arasında yerini korumakta. Peki pırlanta tektaş alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor ?

Öncelikle bilmeniz gereken ilk kural; 4C

Tektaş yüzüklerin hemen hepsinde pırlanta dediğimiz, yani farklı biçim ve modellerde kesilmiş elmas kullanılmaktadır.

Birçok erkek evlenme teklifi yapma kararı aldıklarında pırlanta tektaş yüzük arayışına girerler. Pırlanta yüzük alırken dikkat edilecek noktalar konusunda bilgi sahibi olmanız, yüzük seçiminde yanılgıya düşmenizi ve yanlış bir seçim yapmanızı engeller.

Pırlantada 4C kuralı nedir ?

Seçeceğiniz pırlantanın kalitesini belirleyen temelde dört kural bulunmaktadır ve bunlar “4C” olarak adlandırılırlar.

4C’nin anlamı ise İngilizce olarak baş harfleri kullanılan;” Cut Colour Clarity, Carat Weight” yani türkçeye çevirecek olursak; Kesim, Renk, Berraklık, Karat Ağırlığı olarak karşımıza çıkıyor.

Kaliteli bir tektaş pırlanta yüzük seçmek kolay bir şey değil. Bütçenizi belirlemeli, hangi fiyat aralığındaki yüzükleri almak istediğinize karar vermelisiniz.

Ayrıca yüzüğü takacağınız kişinin parmak yapısı, ölçüleri, zevk ve tarzlarını da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Çünkü uzun parmaklara ve kısa parmaklara takılacak yüzüklerin karat ağırlıkları da birbirinden farklı olmaktadır.

Eğer kişinin yüzük ölçüsü 7-17 aralığında ise alınacak tektaş karat ağırlığı 0.15 ve 1 arasında olması tavsiye edilmektedir. Yüzük ölçüsü 17’den büyük olan bir kadına alınacak tektaş karat ağırlığı ise en az 0.9 olmalıdır.

Pırlanta satıcıları taşın karat cinsine dikkat çekerler. Ancak alacağınız pırlantanın berraklığı da önemlidir, unutmayın.

Eğer pırlanta renksizse daha fazla parlar, en iyisi de budur. Piyasada rengi hafif sarıya dönük taşlar da satılmaktadır ancak bunlar gözle ayırt edilemez. Bu yüzden alacağınız yüzüğün berraklığı da önem taşımaktadır.

Pırlanta Tektaş

Pırlantaların başlıca özellikleri

Alacağınız pırlanta tektaş yüzüğün kesimi, karat ağırlığı, rengi, berraklığı ve sertifikalı pırlanta olması önemlidir.

Ayrıca taşın ışığı geri yansıtması da önemlidir. Taşın ışığı iyi bir şekilde yansıtabilme potansiyeli, kesiminin kalitesiyle alakalıdır. Kesim ne kadar iyi yapılmışsa, yansıtması da o kadar iyi olmaktadır.

Karat ise pırlantanın ağırlığını temsil eden bir ölçü birimidir. Aşağıda verilen ölçütler pırlantalarda görebileceğiniz bazı harflerdir. Bu harfler renkleri temsil ediyor olup, mükemmel beyazla sarı arasında değişmektedir.

D – E – F: Mükemmel beyaz

G – H: Tam beyaz

I – J: Çok hafif sarıya çalan beyaz

K ve sonrası: Sarı

H ve üzerindeki ölçütler tavsiye edilmektedir.

Pırlanta Tektaş

Pırlanta bazen berrak olmayabilir. İçinde ve yüzünde çizik ve lekeler mevcut olabilir.

Pırlantanın berraklığı ise aşağıdaki harflerle ifade edilmektedir:

FL – IF: Tamamen lekesiz

VVS1 – VVS2: Gözle seçilemeyen çok çok küçük lekeler mevcut

VS1 – VS2: Gözle görülemeyen çok küçük lekeler mevcut

SI1 – SI2: Gözle görülemeyen küçük lekeler mevcut

I1 – I2 – I3: Gözle görülebilen lekeler mevcut

Pırlanta Tektaş

Son olarak; Pırlanta Sertifikası Nedir ?

Sevdiğin kadına evlilik teklifi etmek için sabırsızlanıyor olabilirsin. Ancak yukarıdaki bilgiler ışığında, dikkat etmen gereken son bir kural kaldı. Pırlanta sertifikası. Peki nedir bu pırlanta sertifikası ?

Pırlanta sertifikası demek, pırlantanın kimlik belgesi özelliği taşıyan ve alacağınız tektaşın değerinin koruma altına alınmasını sağlayan belgedir.

Pırlanta yüzük alırken, alacağınız pırlantanın ışıltısı ve güzelliği az çok ne istediğinize dair karar vermenize yardımcı olacaktır ancak ortamın ışıklandırılma şekli bu açıdan sizi yanıltabilir.

Örneğin göz alıcı bir şekilde kesilmiş pırlantayı alırken çok beğenebilirsiniz, ancak gün ışığında aslında hiç de o kadar parlak olmadığını farkedebilirsiniz. Alacağınız yüzüğün tüm özelliklerini değerlendirmek ve dolayısıyla en iyi kararı verebilmek için pırlanta sertifikası büyük önem taşımaktadır.

Pırlanta seçimi yaparken, bağımsız bir pırlanta laboratuvarı tarafından tescillenmiş ve uluslararası geçerliliği olan sertifikalı bir pırlantayı tercih etmeniz gerekir.

Pırlanta Tektaş Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz adlı yazımızı sevdin mi? Bunlara da göz atmayı unutma! 😊

Kıskançlık İlişkilerimizi Nasıl Etkiliyor ?

Aile İçi İlişkilerde Bunlara Dikkat Edin

Alfa Erkek Nedir

Bunları Kaçırma!

Minimalist Odalar

Minimalizm akımı önce sanatla ortaya çıktı, sonra müzik, moda ve dekorasyonda görmeye başladık. Başlı başına bir hayat felsefesi olan minimalizmin temel amacı sadeliktir.  İşte...

Verilen Kiloyu Korumak İçin Bunları Mutlaka Yapın!

Hepimiz ideal bir kiloya ulaşıp böylece daha sağlıklı bir hayatın kapısını aralamak isteriz. O çok heyecanla başladığımız ve bitmek bilmeyen diyetler işe yaradıysa, verilen...

Serinletici Etkisiyle Dolaşımı Hızlandıran Nane Yağının Faydaları

Nane yağının faydaları saymakla bitmez. Bitkilerden elde edilen ve oldukça hoş kokusuyla cezbeden bu yağ, serinletici etkisiyle de pek çok kadının evden eksik etmediği...

Harika Bir Bakım Kürü: Maya Maskesi Tarifi ve Cildimize Faydaları

Son zamanların trend ürünleri arasında yer alan maya maskesini denemek istedik ve tarifini sizinle paylaştık. Maya maskesinin nasıl yapıldığını ve faydalarını bu yazımızda bulacaksın....

Catoptric Tristesse: İnsanların Hakkımızda Ne Düşündüğünü Merak Etme

İnsanların hakkımızda ne düşündüğünü, iyi ya da kötü olarak neler hissettiğini merak ederiz. Catoptric Tristesse, insanların hakkımızda ne düşündüğünü merak etme ve bilmediğimiz için geçici...