Wabi Sabi adını duyunca muhtemelen benim gibi bir sos adı sandınız ama kazın ayağı öyle değil.

Wabi Sabi, eski bir Japon felsefesidir.

Bugün hâlâ sanat ve mimaride bir tartışma konusudur. Kısa bir tanımını yapacak olursam, ”kusurda güzellik ve mükemmeliyet bulan eski bir Japon sanatıdır” diyebilirim. Wabi Sabi kusurlu, hatalı veya eksik olanı onurlandırır. Bunu ufak bir vazo örneğiyle açıklayabilirim;

Diyelim ki karşınızda çatlak olan bir vazo var. Çoğumuz vazonun çirkin ve değersiz olduğunu düşünürüz ama Wabi Sabi‘ yi benimseyenler, çatlak vazoyu ışığa koyarak güzelliğini ve tarihini onurlandırır. Tabii ki bu felsefeyi bir eşya üzerinden değerlendiremeyiz. Kendi hayatımıza ve ilişkilerimize nasıl uyarlayabileceğimizi düşünmeliyiz.

1-Kendini Sevme Yolunda Sabi

Biz insanlar kendimizi sevme konusunda  pek orantılı değiliz. Ya narsistleşiriz ya da kendimizi düşman belleriz. Aynada yüzümüze baktığımızda diğer insanların fark edemeyeceği kusurları görürüz. Yaş almaya başladıkça çıkan kırışıklıklarımız, ergenlik sivilcelerimiz, büyük burnumuz vb.

Sabi ise bize bunları sevmemiz gerektiğini anlatır çünkü kırışıklıklar da, yüzdeki çizikler de bize zamanın bir hediyesidir. Aynı şekilde manevi yönden baktığımızda da geçmişte ya da şimdiki zamanlarda yaptığımız hataları da sevebiliriz.

2-Eşler Arasında Sabi

Eşler arasında zıt karakterli oldukları için fazlasıyla çatışma çıkar. Erkeğin çok futbol izlemesi ve kadının bitmek bilmeyen dizileri buna iyi bir örnektir. Eğer kadın erkekle birlikte futbol izlemeye başlarsa ya da erkek eşiyle birlikte dizi izlemeyi seçerse, zamanla hem birbirlerini daha iyi anlamaya başlarlar hem de TV izlemek gibi günlük bir rutini bile severek gerçekleştirirler.

Tabii bunlar çok sığ bir örnek. Kadınlar ve erkekler eşlerinde hep mükemmeli ister ve kusurlarını görmezden gelirler. Ancak zamanla bu kusurlar göze batmaya başlar ve dolayısıyla çiftler arasında çatışmalar yaşanır.

Mühim olan kusursuzu sevmek değil, kişinin kusurunu da sevmektir. Üstelik tüm bunların anlatıldığı ve ilişkilerdeki sıkıntıları çözebilecek bir kitap da mevcuttur.

Kitaptan küçük bir alıntı;

“Bizler alışkanlığa dayalı yaşayan yaratıklar olduğumuzda, bir şeyleri hep yaptığımız şekilde yapar, bunun doğru yol olduğuna inanırız. Sonra tamamen farklı alışkanlık ve davranışları olan ve yine doğru olanın onların yaptığı olduğuna inanan insanlarla tanışır ve evleniriz. Ve sıkıntı böyle başlar.”

3-Özetle

Wabi Sabi

Wabi Sabi’ yi hayatınızın her alanında kullanabilir, olumsuzluklarda ve kusurlarda sevgiyi bulabilir, hayatınızı güzelleştirebilirsiniz.

”Göreviniz sevgiyi aramak değil, kendi içinizde sevgiye karşı diktiğiniz engelleri aramak ve bulmaktır.”

/Rumi

Bunlara da bakabilirsiniz:

Yüksek Antioksidan İçeriği İle Yaban Mersinli Enerji Deposu Smoothie

Sadece 5 Dakikada Fıstık Ezmeli Toplar Yapıyoruz!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz